Ramak Kala Olayı Nedir?
29 Haziran 2021

Ramak Kala Nedir?

 

Ramak kala olayı; İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliğinde iş yerinde meydana gelen, çalışan, işyeri ya da iş ekipmanını zarara uğratma potansiyeli olduğu halde zarara uğratmayan olay olarak tanımlanmıştır.

Yönetmeliğin “Risk değerlendirmesinin yenilenmesi” başlıklı 12. maddesinde de risk değerlendirmesinin yenilenmesi gereken durumlar sayılmış olup, buna göre işyerinde ramak kala olay meydana gelmesi halinde, ortaya çıkabilecek yeni risklerin, işyerinin tamamını veya bir bölümünü etkiliyor olması göz önünde bulundurularak risk değerlendirmesinin tamamen veya kısmen yenilenmesi gerekmektedir.

 

İstatistiklere göre her 300 ramak kala olayında 29 yaralanmalı kaza, her 29 yaralanmalı kazada 1 ölümlü veya ağır yaralanmalı kaza gerçekleşmektedir. Bu bakımdan ramak kala kayıtlarının tutulması işyerinde iş kazalarını önlemek için hayati önem taşımaktadır.

 

Ramak Kala Formunun Bizim İçin Önemi

Orhaneli Devlet Hastanesi İş Sağlığı ve Güvenliği Birimi olarak, hastanemiz içinde karşılaşılan fakat bizim bilgi sahibi olamadığımız ramak kala durumlardan haberdar olmamız ve bu durumların tekrarlanmaması için alınacak önlemleri belirlememiz gerekmektedir. Burada önemsiz olarak görülen bir olay için bile dolduracağınız bu form, ileriki zamanlarda oluşabilecek büyük bir kazanın önüne geçebilir. Bu sebeple İSGB olarak yapacağınız geri dönüşlere önem veriyoruz. Ayrıca dolduracağınız bu formdan elde edilen bilgiler, kişisel verilerin korunması ilkesine bağlı olarak gizli tutulacak ve bu bilgiler birimimiz tarafından incelenerek, oluşabilecek risklere en kısa sürede müdahale edilmesi sağlanacaktır.

Ramak kala formunu doldurabilir veya SÇ.FR.30 TEHLİKELİ KAZAYA RAMAK KALA.xlsx bilgisayarınıza indirip doldurduktan sonra bize gönderebilirsiniz. Formlarda ad, soyad gibi kişisel bilgileri belirtmek zorunlu tutulmamıştır.

 

UNUTMAYIN Kİ:

RAPOR EDİLMEYEN RAMAK KALA BİR SONRAKİ KAZADIR!!